Facebook
powrót

Zwierzęta

Cyrk Korona to największy i najpopularniejszy klasyczny polski cyrk ze zwierzętami, który od ponad 20 lat zapewnia rozrywkę publiczności na terenie całego kraju. Pokazy zwierząt ze stajni Cyrku Korona prezentują licencjonowani trenerzy zwierząt, rodzeństwo Carole, Emma oraz Thomas Pinder - wielokrotnie nagradzany podczas międzynarodowych festiwali sztuki cyrkowej. 
 
Zwierzęta - partnerzy, nie poddani
W ostatnich latach, wokół obecności zwierząt na cyrkowych arenach narosło wiele mitów i kontrowersji. Czujemy się profesjonalistami w opiece nad zwierzętami, dlatego nie unikamy tego tematu.
 
Cyrkkorona_farma Dsc_0597
 
Pochodzenie zwierząt Cyrku Korona
Wszystkie zwierzęta mieszkające w Cyrku Koroną urodziły się wśród ludzi. Pochodzą z legalnych hodowli a znaczna część przyszła na świat w  naszym cyrku. Przychówek, jakim możemy się pochwalić to najlepszy dowód na to, że zwierzęta w Cyrku Korona są szczęśliwe i czują się bezpiecznie. W naszej ponad dwudziestoletniej historii powitaliśmy na świecie m.in. wielbłądy, lamy, kozy.
 
2014_06_16_12.56.51 2014_06_17_11.29.15
 
Trening, nie tresura
Nauka rozpoczyna się od oswojenia zwierzęcia z opiekunami. Godziny karmienia, pielęgnacji i poznawania naturalnych zachowań zwierząt pozwala nam wykorzystać w spektaklu indywidualne predyspozycje naszych podopiecznych. System pozytywnych wzmocnień, jaki stosujemy podczas treningu to jedyna skuteczna forma nauki zwierząt. Odcinamy się od średniowiecznych metod tresury, które usiłuje nam przypisać środowisko pseudo-ekologiczne. Zwierzę bite jest nieufne wobec człowieka i niechętne do współpracy. Nasze pokazy udowadniają, że zwierzęta z ochotą wykonują poszczególne triki, wyczekując nagrody w postaci swoich ulubionych smakołyków.
 
Opracowanie jednego układu, który możecie Państwo oglądać w trakcie spektaklu trwa od kilku miesięcy do nawet 2 lat. Czas, poświęcenie, regularne próby oraz umiejętne podejście do zwierząt to jedyne wyznaczniki, którymi kierujemy się w naszej pracy.
 
Foto Korona_2015__13_
 
Wszystko pod kontrolą
Przeciwnicy cyrku klasycznego próbują przedstawiać cyrk jako firmę działającą poza kontrolą państwowych instytucji. Scenariusz występów zwierząt w cyrku Korona każdego roku jest zatwierdzany przez Głównego Lekarza Weterynarii. Drobiazgowe analizy scenariusza potwierdzają, iż opracowane przez nas pokazy oparte są na naturalnych skłonnościach zwierząt i występy na arenie nie powodują u naszych podopiecznych stresu, czy niedogodności. W trakcie sezonu, warunki przebywania zwierząt w Cyrku Korona kontrolowane są przez Powiatowe Inspektoraty Weterynarii. Takowe kontrole zwykle są niezapowiedziane, a żadne z dotychczas przeprowadzonych nie wykazały uchybień w zakresie transportu, warunków przetrzymywania czy też odstępstw od zatwierdzonego scenariusza występów.
 
Img_9431 Dsc09227
 
Transport oraz warunki zwierząt
Każdego roku Cyrk Korona inwestuje w logistykę. Zmiany nie omijają również transportów dla zwierząt. Specjalistyczne naczepy siodłowe spełniające wyśrubowane wymogi prawa unijnego pozwalają na bezpieczne podróżowanie naszych podopiecznych między miastami.
 
498 497
 
Photo Photo
 
W każdym mieście do dyspozycji naszych zwierząt budowana jest zadaszona stajnia o powierzchni 300 metrów kwadratowych! Wszystkie gatunki mają osobne boksy i naturalnie stały dostęp do pożywienia i wody pitnej. Trasa Cyrku Korona jest tak ustalana, aby nasze zwierzęta spędzały w transporcie możliwie najmniejszą ilość czasu. Dodatkowo transporty ze zwierzętami jako pierwsze opuszczają plac i udają się do następnego miejsca postoju. Budowa stajni to absolutny priorytet w każdym mieście – wszystko po to, aby nasi partnerzy spędzali noc w komfortowych warunkach.
 
Photo Photo
 
69 P8010274
 
Photo Photo
 
Gdy Cyrk Korona przyjeżdża do nowego miasta, głównym celem jest taka organizacja cyrkowego miasteczka, by zwierzęta posiadały przestronne i komfortowe wybiegi. Zawsze tworzymy je w taki sposób, by sprzyjały  wypoczynkowi oraz chroniły przed  niesprzyjającymi warunkami pogodowymi jak deszcz czy wysokie temperatury.
 
P5300234 __cyrk_korona_by_gh__081
 
Jesteśmy jedynym cyrkiem w Polsce, który udostępnia Publiczności swoje cyrkowe zoo. W trakcie przerwy w widowisku, każdy z Państwa może zajrzeć za kulisy i zobaczyć, w jakich warunkach żyją nasi podopieczni.
 
Dsc_0711 2007
 
Poza sezonem objazdowym
Nasza troska o zwierzęta nie kończy się z chwilą zakończenia sezonu objazdowego.  Okres zimowy nasze zwierzęta spędzają na podwarszawskiej bazie, gdzie do dyspozycji mają wybudowaną stajnię oraz ogromne wybiegi. Pełnowymiarowa, ogrzewana arena zimowa pozwala nam na stałą pracę ze zwierzętami, dzięki czemu nasze czworonożne gwiazdy mają zapewnione optymalne warunki do treningu.
 
P1490451 P1490499
 
P1050205 P1490475
 
Photo Photo