Facebook
powrót

O Nas

Cyrk Korona w 2017 roku obchodził Jubileusz 25-lecia działalności artystycznej. Niezmiennie od 1993 roku jest największym cyrkiem w Polsce. Cyrk Korona prowadzą pełni pasji i miłości do sztuki cyrkowej właściciele - Lidia Król-Pinder oraz Thomas Pinder. Oboje wywodzą się z 7-pokoleniowych rodzin - Nowotny oraz Pinder.
 
Photo Photo Photo
 
Lidia Król-Pinder wywodzi się ze starej rodziny cyrkowej. Już od siedmiu pokoleń, jej przodkowie parali się tą fascynującą profesją. Wielu z nich to właściciele cyrków m.in. "Korona", "Wild-West", "Józefiego", "Harry'ego" oraz "Arena". Ten ostatni był własnością dziadków Lidii do lat pięćdziesiątych. Tradycja zawodu artysty cyrkowego była jednak nadal kontynuowana. Rodzice Lidii, jak wszyscy w rodzinie, również byli artystami. Ojciec, Jan Nowotny, był wybitnym treserem koni, dżokejem i antypodystą (żongler nogami), matka Halina Nowotna, jako tancerka klasyczna przypadkowo trafiła do cyrku. Występowała jako tancerka, woltyżerka, treserka koni, w późniejszych latach była cenionym choreografem. Lidia od wczesnego dzieciństwa jeździła razem z rodzicami, zawsze podglądając przedstawienia i obserwując zachowania artystów cyrkowych. W czasie studiów w AWF w Warszawie była członkiem Zespołu Tańca Ludowego AWF. Kończąc studia - uzyskała tytuł magistra wychowania fizycznego oraz uprawnienia instruktora tańca i gimnastyki artystycznej. W 1982 roku rozpoczęła występy z kwartetem akrobatycznym "4 King's", z którym występowała w na arenach w wielu krajach Europy (Hiszpania, Holandia, Francja, Niemcy, Finlandia, Norwegia, Szwajcaria). W 1993 roku Lidia otworzyła swój własny cyrk "Korona", co było spełnieniem jej największych marzeń i pozwoliło jej pozostać wierną powołaniu i tradycjom rodzinnym.

Photo Photo Photo
 
Thomas Pinder wywodzi się ze słynnej brytyjskiej rodziny cyrkowej. Ojciec, George Pinder był słynnym w Europie clownem i konferansjerem, a matka Christine Pinder zajmowała się akrobatyką, gimnastyką oraz trenerką koni. Rodzeństwo Thomasa to siostry Carole i Emma Pinder, które w Cyrku Korona zajmują się opieką nad wszystkimi zwierzętami oraz prezenują je na arenie. Miłość do zwierząt rodzinie Pinder towarzyszy już od siedmiu Pokoleń. Od 2000 roku Thomas Pinder jest współwłaścicielem Cyrku Korona. Nazwisko Pinder kojarzone jest w Wielkiej Brytanii oraz całej Europie z najlepszymi numerami akrobatycznymi, ale przede wszystkim pokazami zwierząt. W Cyrku Korona Thomas współpracuje z dromaderami, wielbłądami, zebrami, lamami oraz końmi. Jest licencjonowanym trenerem zwierząt cyrkowych, wraz ze swoimi podopiecznymi zdobywał wiele prestiżowych nagród na międzynarodowych festiwalach sztuki cyrkowej. 

Photo Photo Photo
 

Europejskie Stowarzyszenie Cyrków
 
Europejskie Stowarzyszenie Cyrków (European Circus Association) – jest organizacją non-profit, powstałą 28 czerwca 2002 roku. Pomysł powołania stowarzyszenia narodził się 12 lutego 2002 roku w Haarlem - Holandia. Jedenastu dyrektorów cyrków z Hiszpanii, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii oraz Holandii założyło stowarzyszenie, aby wspólnie rozwiązywać problemy businessowe na szczeblu europejskim. ECA pracuje nad regulacjami prawnymi dotyczącymi sztuki cyrkowej; w tym celu współpracuje z rządami europejskimi. Obecnie ECA skupia swoich członków zarówno z krajów europejskich, jak i całego świata. Wśród nich są dyrektorzy cyrków, przedsiębiorstwa organizujące festiwale cyrkowe oraz trenerzy zwierząt. Członkami ECA są głównie cyrki klasyczne, które są zwolennikami występów zwierząt na arenie, dlatego dla organizacji bardzo ważne jest opracowanie regulacji prawnych związanych ze standaryzacją transportu, treningów oraz warunków mieszkalnych dla dobra i komfortu zwierząt. Od 2009 roku Cyrk Korona, jako jedyny cyrk w Polsce, jest członkiem zarządu ECA. Lidia Król – Pinder jest przedstawicielem ECA w Polsce, a Thomas Pinder pracuje w komisji ECA zajmującej się regulacjami prawnymi związanymi ze standaryzacją transportów dla zwierząt. ECA aktywnie współpracuje z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego. Dzięki m.in. Doris Pack, która od 1989 jest deputowaną do Parlamentu Europejskiego, udało się wprowadzić wiele rezolucji dotyczących praw zwierząt w cyrkach. W październiku 2005 roku została przyjęta Rezolucja, w której Parlament Europejski wzywa Komisję Europejską do podjęcia konkretnych działań zmierzających do uznania cyrku za część kultury europejskiej oraz wzywa te Państwa Członkowskie, które jeszcze tego nie uczyniły, do uznania cyrku za część kultury europejskiej.
 
Photo Photo Photo
 

Cyrk, który kreuje talenty
 
Cyrk Korona jest jedynym cyrkiem w Polsce, który przykłada tak dużą uwagę do nauki i rozwoju artystów w nim występujących. Oprócz pracy z artystami goszczącymi u nas sezonowo współpracujemy również na stałe z artystami, którym dajemy szansę rozwoju i podnoszenia swoich umiejętności akrobatycznych i treningowych. Wieloletnia praca pod naszym namiotem zaowocowała kontraktami dla naszych artystów Margarity Korolev, Juriego Hlinova oraz Vladimira Omelchenko do najsłynniejszego cyrku świata - Cirque du Soleil. Ponadto wykreowaliśmy takie talenty jak Ssnake, Family Korolev's, Duet Inka & Karolina, oraz Vladimira Omelchenko, których można było zobaczyć w programie TVN "Mam Talent". Wszystkie pokazy zyskały uznanie jury i wielką sympatię publiczności. 
 
 Photo Photo Photo
 
Wielką szansą dla młodych adeptów sztuki cyrkowej jest udział w Festiwalu Talentów, który Cyrk Korona organizuje w Warszawie od 2010 roku. Na festiwalowej arenie artyści walczą o statuetki Złotej, Srebrnej oraz Brązowej Korony. Jedynym jurorem na tym festiwalu jest Publiczność! To właśnie ona decyduje o tym, do kogo trafiają poszczególne statuetki. Dotychczasowe edycje Festiwalu Talentów pozwoliły odkryć wielkie talenty, które później można było oglądać na największym festiwalu sztuki cyrkowej w Monte Carlo.
 
 
Charytatywne oblicze Cyrku Korona

- Festiwal Talentów
 
Festiwal Talentów zawsze rozpoczyna Gala Charytatywna. Jest to przedstawienie niebiletowane, na które Cyrk Korona zaprasza wyłącznie dzieci z domów dziecka oraz zaprzyjaźnione fundacje. Dodatkową atrakcją każdej gali są występy gwiazd znanych ze świata muzyki, sportu i telewizji. Dotychczas swoją obecnością zaszczycili nas: Ewelina Lisowska, Dorota "Doda" Rabczewska, Dawid Kwiatkowski, Dariusz Michalczewski, Honorata Skarbek, Paulina Smaszcz-Kurzajewska, Maciej Kurzajewski, Agustin Egurrola, Barbara Bursztynowicz, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Joanna Sikorska, Damian Gadomski, oraz Robert Moskwa.

Photo Photo Photo
 
- Akademia Przyszłości

Charytatywna gala "Akademia Przyszłości" odbyła się w Krakowie 9 czerwca 2012 roku. Rolę organizatora pełniło stowarzyszenie Wiosna, z którym Cyrk Korona związany jest od dłuższego czasu. Podczas niej obecni byli podopieczni Stowarzyszenia Wiosna, oraz gwiazdy znane z produkcji stacji TVN, m.in. bohaterka serialu "Julia" Emilia Stachura, oraz Rafał "Tito" Kryla z programu TVN "You Can Dance".
 
Photo Photo Photo
 
- Artyści Dzieciom
 
Cyrk nie zawsze jest miejscem, tylko rozrywki i czystej wesołości. Bywają w nim chwile poważne, wywołujące zastanowienie i konkretne działania. Takim momentem dla dyrekcji Cyrku Korona stała się propozycja Prezesa Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne - Polska p. Katarzyny Frank - Niemczyckiej, znanej ze swoich wielkich akcji charytatywnych. Propozycja dotyczyła włączenia się Cyrku Korona do imprezy Artyści Dzieciom, z której dochód przeznaczono na rzecz Olimpiad Specjalnych - Polska i na Dom Aktora Weterana w Skolimowie. Cyrk Korona przystąpił natychmiast do zmiany dotychczasowych planów i rozpoczął działania związane z imprezą Artyści Dzieciom. Dzięki współpracy powstało wielkie show cyrkowe z udziałem największych gwiazd polskiej sceny muzycznej, teatru, kina i sportu. Gwiazdy wspólnie z artystami Cyrku Korona przeszły ponad miesięczne treningi, aby 11 grudnia 1999 roku wystąpić na gali w roli akrobatów, klaunów i trenerów zwierząt. Program był transmitowany w TVP1 i był podzielony na dwie części.
 
Photo Photo Photo
 
Pierwszą część widowiska poprowadziła dyrektor Cyrku Korona, Lidia Król-Pinder z Gustawem Holubkiem. Na arenie wystąpili: Janusz Gajos ze słonicą Sumatrą, Anna Milewska z rewią zwierząt domowych, Janusz Rewiński z prezentacją "Podróż do Gwiazd", Katarzyna Skrzynecka i Paweł Deląg w pokazie koni, Katarzyna Figura w prezentacji "Kołysanka", Eugeniusz Priwiezeńcew jako fakir, Cezary Żak w repryzie "ring", Kazimierz Kaczor w pokazie kucyków, oraz Piotr Adamczyk na kole śmierci. Drugą część Lidia Król-Pinder prowadziła z Janem Englertem. Na scenie wystąpili: Paweł Wawrzecki, Ewa Ziętek, Ewa Kasprzyk, Anna Przybylska, Janusz Onufrowicz, Arkadiusz Janiczek i Maciej Gąsiorek w prezentacji "Komisariat", Andrzej Piaseczny w pokazie tygrysów, Wiesłach Ochman w roli komika, Agnieszka Sitek na latających trapezach, aktorzy seriali "Klan" i "Złotopolscy" oraz dziennikarz radia Zet Ireneusz Bieleninik w przeciąganiu liny, Agata Buzek i Przemysław Saleta w pokazie wielbłądów, lam i strusi, oraz Krystyna Janda w pokazie iluzji.

Photo Photo Photo
 
- Olimpiady Specjalne
 
Dla Cyrku Korona bardzo ważna jest działalność non-profit oraz propagowanie sztuki cyrkowej w społeczeństwie polskim. 10 listopada 2005 roku Cyrk Korona otrzymał odznaczenie "Specjalny Przyjaciel" jako firma wspierająca działalność Olimpiad Specjalnych od ponad dziesięciu lat. 


Medialna strona Cyrku Korona
 
- Na planie serialu "Klan"

Wielbłąd Hektor ze stajni Cyrku Korona stał się głównym bohaterem jednego z odcinków popularnego serialu telewizyjnego "Klan". W scenach ze zwierzęciem wystąpili m.in.: Barbara Bursztynowicz, Andrzej Grabarczyk i Krzysztof Tyniec. Zobacz odcinek z udziałem Hektora on-line: http://vod.tvp.pl/8840722/odc-2342

Photo Photo Photo
 
- Sesja okładkowa dla magazynu "Gala"

Sesja z Dorotą "Dodą" Rabczewską oraz pochodzącym z Cyrku Korona białym lwem Mufasą ukazała się w kioskach w dniu 29 października 2012 roku. Zdjęcia zrealizowane zostały na terenie pałacu w Jabłonnie. Fotografie dla dwutygodnika "Gala" wykonała Iza Grzybowska (MOVE).

Photo Photo Photo
 
- Sesja dla modowego magazynu "Elle"

Sesja dla luksusowego magazynu modowego "ELLE" zrealizowana w 2007 roku na terenie Cyrku Korona. W zdjęciach udział wzięły wielbłądy oraz występująca wówczas w programie akrobatka Margarita Korolev.

Photo Photo Photo

- Na planie filmu "Mistrz"

Cyrk Korona wraz ze swoimi zwierzętami wystąpił w polskim filmie fabularnym z 2005 roku w reżyserii Piotra Trzaskalskiego pt. "Mistrz". W głównych rolach można było zobaczyć Konstantina Ławrowienko, Jacka Braciaka i Monikę Buchowiec. Zdjęcia realizowano na przełomie sierpnia i października 2004 roku.

Photo Photo Photo
 
- Na planie filmu "Quo Vadis"
 
Dyrektor Cyrku Korona, Lidia Król-Pinder miała zaszczyt być koordynatorem do spraw udziału dzikich zwierząt w filmie historycznym "Quo Vadis" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Specjalnie na potrzeby nagrania scen na planie pojawiła się spora gromada przepięknych lwów. Film swoją premierę kinową miał w 2001 roku.
 
Photo Photo Photo
 
W trasie z Marylą Rodowicz
 
Królowa polskiej sceny muzycznej Maryla Rodowicz w 1998 roku zorganizowała pod namiotem Cyrku Korona wielką trasę koncertową promującą płytę "Przed Zakrętem". W ciągu miesiąca artystka z trasą "Trzymaj się swoich chmur" odwiedziła 10 miast: Kraków, Katowice, Wrocław, Poznań, Szczecin, Gdańsk, Olsztyn, Toruń, Warszawę i Łódź. Zapis z koncertu transmitowano w TVP1.