Facebook
powrót

Historia

PhotoLidia Król-Pinder wywodzi się z wielopokoleniowej rodziny cyrkowej. Już od siedmiu pokoleń jej przodkowie trudnili się tą fascynującą profesją. Lidia od wczesnego dzieciństwa spędzała czas w trasie razem z rodzicami - Haliną oraz Janem Nowotnymi, znanymi i cenionymi artystami areny polskiej. W czasie studiów w AWF w Warszawie była członkiem Zespołu Tańca Ludowego AWF. Kończąc studia uzyskała tytuł magistra wychowania fizycznego oraz uprawnienia instruktora tańca i gimnastyki artystycznej. W 1982 roku rozpoczęła występy z kwartetem akrobatycznym "4 King's", z którym występowała w na najbardziej prestiżowych arenach Europy. Od 1993 roku Lidia z wielką pasją i zaangażowaniem prowadzi własny cyrk „Korona” - co było spełnieniem jej największych marzeń i pozwoliło kontynuować rodzinne tradycje.

 

PhotoThomas Pinder wywodzi się ze słynnej wielopokoleniowej brytyjskiej rodziny cyrkowej. Ojciec, George Pinder był słynnym w całej Europie clownem i konferansjerem, a matka Christine Pinder zajmowała się akrobatyką i gimnastyką. Thomas jest licencjonowanym trenerem zwierząt, pod koniec lat dziewięćdziesiątych prezentował pokaz koni podczas European Circus Festival w Liege. Od 2000 roku jest współwłaścicielem Cyrku Korona. Nazwisko Pinder za sprawą wielu wspaniałych pokazów artystycznych jest znane w całej Europie. Pasją Thomasa jest motoryzacja i dbanie o wygląd transportów tworzących cyrkowe miasteczko na co warto zwrócić uwagę odwiedzając cyrk.

 

PhotoEuropejskie Stowarzyszenie Cyrków (European Circus Association) – jest organizacją non-profit, powstałą 28 czerwca 2002 roku. Pomysł powołania stowarzyszenia narodził się 12 lutego 2002 roku w holenderskim mieście Haarlem. Jedenastu dyrektorów cyrków z Hiszpanii, Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii oraz Holandii założyło stowarzyszenie, aby wspólnie rozwiązywać problemy businessowe na szczeblu europejskim. ECA pracuje nad regulacjami prawnymi dotyczącymi sztuki cyrkowej, w tym celu współpracuje z rządami europejskimi. Obecnie ECA skupia swoich członków zarówno z krajów europejskich, jak i całego świata. Wśród nich są dyrektorzy cyrków, trenerzy zwierząt i przedsiębiorstwa organizujące festiwale cyrkowe. Od 2009 roku Cyrk Korona, jako jedyny cyrk w Polsce jest członkiem zarządu ECA. Lidia Król – Pinder jest przedstawicielem ECA w Polsce, a Thomas Pinder pracuje w komisji zajmującej się regulacjami prawnymi związanymi ze standaryzacją transportów dla zwierząt.